טיפול בטראומת פנים

כירורגי הפה והלסתות מתמחים בטיפול ובתיקון של פציעות פנים קשות ובפגיעות טראומה. פציעות אלו כוללות למשל שברים בלסת העליונה או התחתונה, פגיעות בארובות העיניים או חתכים בעור הפנים. הידע המקצועי-רפואי של כירורגי הפה והלסתות, הנוגע לדרך בה נסגרות הלסתות זו על זו (סגר הלסתות), הוא נדבך חשוב בתיקון ובריפוי של פגיעות ושברים של עצמות הפנים. עקב שכיחותן של פציעות מסוג זה בעקבות תאונות דרכים, במהלך פעילות ספורטיבית או אף בזמן פעילות כוחות הביטחון, הופכים כירורגי הפה והלסתות לחלק בלתי נפרד מצוות הטראומה של בתי החולים.

 

למעשה, צוותי הטראומה של בתי החולים בימינו משתמשים באופן שוטף בטכניקות שונות שפותחו על ידי מנתחי פה ולסתות בשדה הקרב ובאזורי לחימה, בין היתר במהלך מלחמת העולם השנייה, מלחמת קוריאה, מלחמת וייטנאם ואזורי סכסוך בינלאומיים אחרים ברחבי העולם, ולישראל ולצוותים המנתחים בה יש, לצערנו, ניסיון רב. שיטות אלו “אוזרחו” והפכו סטנדרטיות בחדרי מיון מודרניים.

 

אם, חלילה, אתם או הקרובים לכם סובלים מפגיעת פנים או פגיעת פה ולסת הדורשת פנייה לחדר מיון, הקפידו לדרוש ולוודא כי מנתח פה ולסתות יוזמן לבדיקה ולייעוץ. הרקע המקצועי וההכשרה להם נדרשים מנתחי הפה והלסת הופכים אותם לבעלי מומחיות נדרשת להתמודדות עם פציעות מסוג זה, ולברי סמכא בתחום. במקרים רבים, התייעצות עם כירורג פה ולסת בזמן הנכון, היא ההבדל בין טיפול מהיר ויעיל לבעיות נגררות. מנתחי הפה והלסתות עשויים לעיתים קרובות לאתר פציעות “נסתרות” שהיה קשה מאוד לזהות בלעדיהם. על כן, נוכחותם בצוות המטפל משמעותית ונדרשת.

traumatic-fracture-zygomatic-bone (1)