כירורגיה של רקמה רכה וכירורגיה דנטלית

מנתחי פה ולסתות מבצעים סוגים רבים של ניתוחים בתחום הרקמה הרכה של הפה וכירורגיה דנטלית. ברשימה הבאה מופיעים חלק מהם עם מעט דברי הסבר.

עקירות שיניים

עקירות שיניים מבוצעות בשל סיבות שונות כגול ריקבון, חבלה או מסיבות אורתודנטיות. תהא הסיבה אשר תהא, את העקירה יבצע לרוב מנתח פה ולסת תוך שימוש בהרדמה המתאימה למקרה שלפניו.

אפיסקטומי

ניתוח המבוצע לעיתים במקרה שטיפול שורש לא מספק פתרון מלא. במהלך הניתוח מוסר חלק השורש המזוהם וממולא מחדש על מנת למנוע זיהומים עתידיים.

חשיפת שיניים כלואות

זהו ניתוח שמטרתו אורתודנטית, ובמהלכו נמשכות שיניים כלואות שאינן שיני בינה במצב בו דרכן אל חלל הפה חסומה.

פרנקטומי

הפרנה הם קפלי רקמה קטנים הממוקמים בחלל הפה: מתחת ללשון, בין הלחיים לחניכיים ומצדן הפנימי של השפתיים. ניתוח הפרנקטומי נועד לשחרר את החיבור של הפרנה ולהגדיל את טווח התנועה של הרקמות המחוברות.

surgeon-assistant-performing-cosmetic-surgery-nose-operating-room (1)
bofu-shaw-gs4EYZuLdlg-unsplash (1)

המיסקציה דנטלית ואמפוטציה של שורש

ניתוחים אלו גם הם נועדו להשלים או להיטיב טיפול שורש. בהמיסקציה מוסר חצי מהשן כך שנותרת שן בעלת שורש בודד הניתנת לשיקום. באמפוטציה של שורשים מוסר בניתוח שורש של שן בעלת כמה כאלו.

תיקון העצב הטריג’מינלי

העצב הטריג’מינלי אחראי על תחושות בפנים ועל פונקציות נשיכה ולעיסה. העצב נפגע לעיתים במהלך פרוצדורות כירורגיות ומנתח הפה והלסתות מסוגל לטפל בכך על מנת להחזיר את התחושה ואת יכולת התפקוד.

שתלים זמניים

כמו שתלים קבועים, גם שתלים זמניים עשויים מטיטניום, והם משמשים לרוב במהלך טיפולים אורתודנטיים על מנת לסייע בתזוזת שיניים. השתלים ניתנים להסרה והמקום מחלים לאחר מספר ימים.

כריתת חניכיים ופלסטיקה של החניכיים

כריתת חניכיים מתבצעת על מנת לטפל בדלקות חניכיים חמורות או כאשר יש להסיר רקמת חניכיים עודפת. בפלסטיקה של חניכיים מתבצע עיצוב של החניכיים באופן כירורגי, לצרכים קוסמטיים או תפקודיים.

הארכת כותרת

ניתוח המתבצע לפני התקנת כתרים במטרה לוודא שקיים מספיק חומר שן זמין להתקנת הכתר.

שתלי רקמה רכה

שתלי רקמה רכה מוסיפים רקמה באזורים להם היא נדרשת. הם יכולים לשמש למגוון צרכים, ביניהם עצירת נסיגת חניכיים, כיסוי שורש שן חשוף, הפסקת רגישות באזור מסויים, שיפור מראה השן וגם למניעת בעיות עתידיות.