מפרק לסתי-רקתי וכאב פנים

הכירו את המפרק הלסתי-רקתי (temporomandibular joint). מפרק זה הוא מפרק קטן הממוקם קדמית לאוזן ומחבר את בסיס הגולגולת ללסת התחתונה. זהו המפרק המאפשר ללסת התחתונה לנוע ולתפקד. בעיות במפרק הלסתי-רקתי שכיחות מאוד באוכלוסיה. ההפרעות בפעילות המפרק יכולות להתבטא בדרכים שונות כדוגמת כאבי אוזניים, כאבי ראש ופתיחת פה מוגבלת וכואבת. אין צורך לסבול מכאבים אלו, יש להם פיתרון.

 

אם נתקלתם בסימפטומים של הפרעות במפרק הלסתי-רקתי, יש להתייעץ עם מנתח פה ולסתות. של התמחותו באזור הפה, השיניים והלסתות, כירורג הפה והלסתות הוא בעל ההכשרה המתאימה ביותר לאבחון ההפרעה כראוי, ולטיפול בה. בשל מיקומו וגודלו הקטן, אבחון נכון של הפרעות במפרק הלסתי-רקתי הוא מורכב, ועלול לדרוש פרוצדורות אבחנתיות שונות. במקרים מסויימים, למשל, נדרשות הדמיות שונות של האזור, כמו גם הפנייה לרופאים מומחים אחרים מתחום הרפואה או רפואת השיניים. במקרים אחרים, עשוי כירורג הפה והלסת להפנות את המטופלים גם לטיפול פיזיותרפי.

jonathan-borba-uNikvblaL9c-unsplash (1)
tooth-pain-dentistry-young-woman-suffering-from-strong-teeth-pain-touching-cheek-with-hand-female-feeling-painful-toothache-dentistry-care-concept (1)

הטיפול בהפרעות במפרק הלסתי-רקתי נע בטווח שבין טיפול רפואי ודנטלי פשוט, ועד טיפול כירורגי מורכב יותר. בהתאם לאבחנה, הטיפול עלול לדרוש שימוש בתרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים שנועדו להקל על הכאב ולהרגעת השרירים, שימוש בסד לילה, ואף ייעוץ להקלה על מתח ולחץ. אם הטיפול השמרני אינו מספק, או שההפרעה גורמת לנזק ברור למפרק ולפעילותו, תידרש לעיתים התערבות כירורגית. ניתוח כזה יכול לכלול ארתרוסקופיה (בדומה לשיטות האורתופדיות הנהוגות בטיפול במפרקים גדולים יותר, כמו הברך) או תיקון של רקמה פגועה בגישה כירורגית ישירה.

 

על כל פנים, כבר משלב האבחון, וגם לאחריו, מנתחי הפה והלסתות הם אלה המסוגלים לספק לכם את הטיפול המתאים להקלה על הבעיה.