ניתוחי שפה וחך שסועים

שפה וחך שסועים הם בעיות נפוצות אצל ילודים. בעוד ניתוח לתיקון שפה שסועה מתבצע לרוב כבר בגיל שלושה חודשים, תיקון חך שסוע דורש מספר ניתוחים המתפרשים על פני כ- 18 שנים בממוצע. הניתוח הראשוני לתיקון החך השסוע מתבצע בדרך כלל בגיל 6 עד 12 חודשים. אותו ניתוח ראשוני יוצר חך פונקציונלי, מפחית את הסיכון להצטברות נוזלים באוזן התיכונה, ומסייע להתפתחות תקינה של עצמות הפנים והשיניים.

 

במהלך התהליך הארוך, כירורגי הפה והלסתות נוטלים תפקיד חשוב ומרכזי בטיפול המורכב, המתוזמר ורב השלבים עד לתיקון המצב. מטרת הטיפול היא, כמובן, לשחזר את מבנה הפנים והלסתות הפגועים, ולהוביל בסופו של דבר לתפקוד ולהופעה תקינים. הטיפול הרפואי לוקח בחשבון את שלל האספקטים השונים של התופעה: התפקוד, המראה, ההזנה, הדיבור, השמיעה וגם ההתפתחות הרגשית והפסיכולוגית התקינה.

 

תיקון שפה או חך שסועים הוא מחויבות רצינית, ומומלץ להתייעץ עם מומחים על מנת להבין את שלבי התהליך והשלכותיו.

 

מנתחי הפה והלסתות מתמחים גם בטיפול בבעיות או עיוותים מולדים אחרים באזור הפנים. אלו יכולים להיות נפוצים (כמו שפה או חך שסועים) או נדירים יותר, אולם רובם ישפיעו על המראה והתפקוד של הראש, ולעיתים גם של חלקים אחרים בגוף. כל ילד עם בעיה גופנית כלשהיא בפניו צריך להיבדק על ידי מומחה. הורים מוזמנים להתייעץ עם רופא הילדים שלהם, ובמקרה הצורך לקבל הפנייה למומחה המתאים או למנתח.

olga-guryanova-Nanf8oLglmg-unsplash (1)